Nauka dla Każdego Extra
Data wydania: 2018-05-01 | Numer: 1
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
12,60 zł
z VAT 8%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
„Każdy, kto spogląda w niebo i podziwia jego piękno, jest astronomem” - powiedział kiedyś David Levy, kanadyjski astronom-amator i popularyzator nauki (najbardziej znany jako współodkrywca komety Shoemaker-Levy 9, która w 1994 roku zderzyła się z Jowiszem). Dlatego w wakacje wszyscy jesteśmy astronomami.
Rzadko kiedy w ciągu roku mamy warunki i okazję, by podnieść głowę i podziwiać urodę nocnego nieba. Teraz sprzyja temu i wolny czas, i aura.
A jeśli już patrzymy - warto, byśmy wiedzieli, co tak naprawdę możemy tam zobaczyć. Dlatego oddajemy wam nasz astronomiczny, wakacyjny, bardzo praktyczny poradnik. Napisany przez popularyzatorów - ludzi, którzy zachwycają się nauką, którzy czerpią przyjemność z opowiadania o niej i robią to z pasją. Mamy nadzieję, że ich entuzjazm będzie zaraźliwy.
Możemy zapewnić: nie potrzeba wielkiego teleskopu i fachowej wiedzy, by dokonać kosmicznego odkrycia. Wszechświat jest na wyciągniecie waszej ręki, wystarczy po niego sięgnąć.
Jak to zrobić? Jakie atrakcje czekają nas na letnim niebie? Czym są kosmiczne obiekty, które widzimy? Droga Mleczna, satelity, planety, gwiazdy? Jak zacząć przygodę z astronomią? Przeczytajcie. Może dzięki nam pewne rzeczy, które zawsze były nad waszymi głowami, zobaczycie po raz pierwszy. Może o tych, które widzicie na co dzień, dowiecie się czegoś niezwykłego.
Mamy nadzieję, że będziecie dobrze się bawić, a nocne niebo odsłoni dla was swoje tajemnice. W takich chwilach, pod rozgwieżdżonym niebem zawsze warto pomyśleć, że Ziemia jest zaledwie małym pyłkiem zawieszonym w bezkresie pełnym gwiazd. Szacuje się, że gwiazd podobnych do naszego Słońca jest w Drodze Mlecznej ponad 200 000 000 000! A jak policzyli niedawno polscy uczeni, jeszcze więcej niż gwiazd jest krążących wokół nich planet. Kto wie, czy na innym odległym globie gdzieś w głębi naszej galaktyki ktoś także nie spogląda w niebo, myśląc o odległych światach…
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły