Logistyka
Data wydania: 2025-03-04 | Numer: 1
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
169,00 zł
z VAT 8%
INFO BOX Kupując otrzymasz możliwość czytania wydań w aplikacji mobilnej eGazety dla systemu Android/iOS oraz desktop dla systemu Windows/OS X
Nowoczesny dwumiesięcznik popularnonaukowy, który w nowej odsłonie z powodzeniem wszedł na rynek biznesu. Inspiruje przedsiębiorców i dostarcza praktycznych rozwiązań w oparciu o innowacyjne rozwiązania, aktualne trendy i unikatową wiedzę. Z uwagi na biznesowy charakter pisma, odbiorcami naszych mediów są głównie managerowie odpowiedzialni za zarządzanie firmą i łańcuch dostaw. Pismo skierowane jest przede wszystkim do średnich i dużych przedsiębiorstw.

Logistyka kosmiczna stawia przed nami wyzwania, jakich wcześniej nie doświadczaliśmy. Transport towarów na orbitę to poważny sprawdzian zarówno zaawansowania technologicznego, jak i efektywności finansowej. Każdy dodatkowy kilogram ładunku oznacza przecież koszty – nomen omen – astronomiczne, a każda misja to prawdziwy logistyczny majstersztyk, w którym trzeba wszystko zaplanować bardzo szczegółowo: od prowiantu dla astronautów, który musi przetrwać ekstremalne warunki, po precyzyjnie zaplanowane moduły stacji kosmicznych. Do tego przestrzeń kosmiczna nie jest wolna od zagrożeń. Kosmiczne śmieci, kolizje, awarie sprzętu – to tylko niektóre z problemów, z którymi należy się zmierzyć.
Warto również zapoznać się z innymi artykułami, m.in. ze wskazówkami na temat liczenia emisji CO2 w praktyce, nowościami w obszarze cyfryzacji portów morskich i terminali oraz rozwojem e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ostatnie lata dobitnie pokazały, jak bardzo wrażliwe są łańcuchy dostaw na nieoczekiwane zakłócenia – od pandemii COVID-19, poprzez blokadę Kanału Sueskiego, po zeszłoroczny kryzys na Morzu Czerwonym. W odpowiedzi na te wyzwania branża logistyczna coraz śmielej sięga po zaawansowane rozwiązania technologiczne, wśród których na pierwszy plan wysuwa się koncepcja cyfrowych bliźniaków (digital twins). W bieżącym numerze „Logistyki” przyglądamy się, jak ta innowacyjna technologia rewolucjonizuje zarządzanie kryzysowe w łańcuchach dostaw. Prezentujemy konkretne przykłady wdrożeń, które potwierdzają skuteczność tego rozwiązania. Case study firmy Maersk pokazuje, jak wykorzystanie cyfrowych bliźniaków pozwoliło skrócić czas obsługi kontenerów o 20% i zredukować koszty operacyjne floty o 15%. Z kolei historia transformacji amerykańskiej sieci Kohl’s dowodzi, że technologia ta może przynieść wymierne korzyści również w sektorze handlu detalicznego. Szczególnie interesujący jest fakt, że cyfrowe bliźniaki nie są już domeną wyłącznie globalnych korporacji. Polski rynek, choć znajduje się dopiero na początku tej drogi, wykazuje rosnące zainteresowanie tą technologią. Współpraca PwC Polska z AWS (Amazon Web Services) toruje ścieżkę dla kolejnych wdrożeń, które mogą znacząco poprawić konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw. W numerze znajdą Państwo również wiele innych intrygujących tematów. Analizujemy perspektywy rozwoju transportu oceanicznego i portów morskich w 2025 roku, przyglądamy się roli zarządzania informacją w logistyce humanitarnej w artykule Człowiek w centrum uwagi, a także prezentujemy najnowsze rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji w systemach WMS na przykładzie platformy Pinquark.
ROZWIŃ OPIS

Poprzednie wydania

Numery archiwalne
Pobierz aplikację
eGazety

Szczegóły